Pages

Wednesday, February 15, 2012

Almonds are coming....

This morning,after a very short pee break, Hera definitely refused to go out. She is quite content under her blanket. As you can see from the position of Hera its very cold today. We have lots of rain and even some hail..

Bu sabah çok kısa süren bir tuvalet molasından sonra, Hera kesinlikle dışarı çıkmayı reddetti. Tahmin edebileceğiniz gibi hava burada bugün çok soğuk ve bizimki de battaniyesinin altında çok mutlu. Bol bol yağmur ve arada bir de dolu var..
However yesterday it was a totally different story. We went out to take the photos of almond flowers. Almonds are an important product of our small peninsula as well as honey and olive oil. During February whole peninsula painted to white with blooming almond flowers.. Such a beautiful scenery..

Ancak dün tamamen farklı bir hikayeydi. Çiçek açan badem ağaçlarını fotoğraflamak için dışarılardaydık. Badem, zeytinyağı ve bal bizim küçük yarımadanın önemli ürünleridir ve her Şubat badem çiçekleri her yeri beyaza boyar. Harika bir manzaradır..
8 comments:

 1. Macey gets right into the bed with us ...it is very cold here today...-10 C. ...and she is not getting up either!...the almond flowers are breath taking....

  ReplyDelete
 2. The blossoms are lovely! I would love to have an almond tree! I have almonds in my oatmeal every morning and ran out this morning!
  Take care and thank you for your visit:)
  Jenniferxx

  ReplyDelete
 3. OOOH reminds me of the same time in Crete when I lived there. A beautiful time of year. Francesca

  ReplyDelete
 4. Lovely they are! I have never seen almond trees in bloom, I mean live!

  ReplyDelete
 5. A magical world of blooms! Like Christmas lights after dark...

  ReplyDelete
 6. Ah araya İstanbul'a iş seyahatim girdi. Yoksa geçtiğimiz cumartesi pazar gününü Datça'da badem ağaçlarını fotoğraflayarak geçirmek istemiştim. Hiç olmazsa bunun tadına varacak birilerinin bunu yaptığını görmek bana iyi geliyor. Seneye diyelim...

  ReplyDelete

LinkWithin

Blog Widget by LinkWithin