Pages

Thursday, March 15, 2012

Hera's Garden...

Well, we are finally back to Datca, and I cant wait to show you these photos...
Sonunda, Datça'mıza geri döndük ve aşağıdaki fotoğrafları size göstermek için sabırsızlanıyorum..

We named this place as ''Hera's Garden'' and we are the recent proud owners of this small piece of land where we are planning to build our DREAM home.. It's located on the Aegean side of our peninsula and there are more than 25 olive trees on it and next season you are welcomed to taste the first olive oil of Hera's Garden...Our Hera has not see the garden named after her yet, but I am sure we will all be very happy here...

Bu yerin yeni mutlu sahipleri bizler adını ''Hera'nın Bahçesi'' koyduk ve önümüzdeki yıllarda burada hayalimizdeki evi inşa etmeyi planlıyoruz. Yarımadanın Ege kısmında yer alan bu bahçede 25'den fazla zeytin ağacı var ve önümüzdeki sezon Hera'nın Bahçesi'nden ilk zeytinyağları tatmaya başlayabilirsiniz..Bizim Hera henüz daha kendi adı verilen bahçeyi görmedi ama eminim hepimiz burada çok mutlu olacağız.. Construction will probably start in 2 years time and in the mean time we have lots of time to dream and plant all sorts of fruit trees..

İnşaat tahminen 2 yıl içinde başlayacak ve bu da bize hayal kurmak ve her türlü meyve ağacından bahçeye ekmek için bol bol zaman verecek..

9 comments:

 1. how exciting!.....a great couple years ahead!...i bet Hera just loves it there too!!!!

  ReplyDelete
 2. It's really lovely there-a good localization!

  Life and travelling
  Cooking

  ReplyDelete
 3. Saygıdeğer Ayşegül hanım bildiğim kadarıyla yeşil çevreye önem veriyorsunuz,bu ağaçları kesip beton yığını yapmayacağınızı umuyorum.Yeriniz hayırlı olsun,yeni yerinizde herşeyin gönlünüzce olmasını diler saygılar sunarım.

  ReplyDelete
 4. Congratulations! The olive trees garden is lovely. I bet your house will be wonderful and you will spend many good years there!

  ReplyDelete
 5. How lovely!!! Can't wait to see what you're up to!

  ReplyDelete
 6. It looks absolutely beautiful
  Benny & Lily

  ReplyDelete
 7. What a beautiful spot for your dream home! I can just imagine it! Wonderful! Have a great weekend:)
  Jenniferxx

  ReplyDelete
 8. This is a splendid property.The pictures are very beautiful. Congratulations & best wishes for your dream house project

  ReplyDelete

LinkWithin

Blog Widget by LinkWithin