Pages

Friday, May 11, 2012

Kızkumu - Marmaris

Before the summer and the crowds hit us, we are trying to visit our favorite places around here. You might probably understand that summer is not a favorite season for us around here..So we went to Kızkumu near Hisarönü - Marmaris to have a walk on the sea..

Kızkumu is a very interesting geological rise , which allows you to walk a great distance in the sea without any difficulty while enjoying the boats sailing couple meters away from you..It's a huge tourist attraction during summer months. The reddish strip you see on the below photo would look like a crowded pedestrian street.

Bu sıralar, yaz ve kalabalıklar sahillerimizi vurmadan, bu civarlarda en sevdiğimiz yerleri birer kez daha ziyaret etmeye çalışıyoruz. Blogu takip edenler bilirler. buralarda yaz bizim çok da sevdiğimiz bir mevsim değildir. Geçen gün de Marmaris - Hisarönünde bulunan Kızkumu'ndaydık ve denizde keyifli bir yürüyüş yaptık..


Kızkumu denizin içinde bulunan ilginç bir jeolojik yükselti, ve size uzunca bir mesafeyi, birkaç metre ötenizde tekneler gidip gelirken, yürüme imkanı veriyor. Yaz aylarında turistlerin hücumuna uğrayan bu yerde, bu güzel Mayıs günü biz dahil sadece birkaç kişi daha vardı. Aşağıdaki fotoğrafta göreceğiniz kırmızımsı bölge, yaz aylarında, sadece yayalara açık son derece kalabalık bir sokağa benzer..

However it was a beautiful May day and there are very few of us yesterday..


After having our walk, we drove another half hour to reach the village of Söğüt where we had a lovely lunch. It's always grilled kalamari, a glass of wine and a small salad for me..

Yürüyüşümüzü yaptıktan sonra bir yarım saat daha araba kullanarak öğle yemeği  yemeyi planladığımız Söğüt'e ulaştık. Yaz aylarında menu benim için her zaman ızgara kalamar, bir bardak soğuk şarap ve ufak bir salata oluyor..Burada Denizkızı restaurant'ı ilk kez denedik ve çok memnun kaldık..


This weekend doesnt offer much sun, so we are planning to do some much neglected painting job at home..Wish you all a great weekend..

Bu hafta sonu hava biraz puslu olacak gibi, dolayısıyla evde kalıp, uzun zamandır ihmal ettiğimiz birkaç boya işini tamamlamayı planlıyoruz.. Hepinize harika bir haftasonu dilerim.. 11 comments:

 1. Spectacular pics. Thanks for sharing. Have a great weekend !

  ReplyDelete
 2. Your pictures have spurred me into planning a trip to Söğüt. I haven't been there for 25 years.

  ReplyDelete
 3. It certainly looks like a fantastic place to have diner next to the water.

  Greetings,
  Filip

  ReplyDelete
 4. Glad you could have a little getaway...looks very relaxing.
  Happy painting,
  Becky

  ReplyDelete
 5. It's nice to visit before the hordes of tourists arrive!

  ReplyDelete
 6. Perfect timing - before the crowds descend - lovely place and thank you for lunch - it was spectacular! Happy Mother's Day Francesca

  ReplyDelete
 7. What a beautiful area. And a perfect lunch
  Benny & Lily

  ReplyDelete
 8. gorgeous pictures! and the restaurant is so pretty!

  ReplyDelete
 9. Very nice place! I would enjoy a lunch there.

  ReplyDelete
 10. I love Sogut, my friend has a house there by the water, near a restaurant called 'The captain's table' I hope to visit in a couple of weeks.

  ReplyDelete
 11. great pictures.
  Hi, I am indonesian writer living in Alanya.
  i need the picture of Kızkumu Beach for the ilustration of my forthcoming book.
  May I use one of these kızkumu pics?
  waiting for permission from you

  thank you
  Dian

  ReplyDelete

LinkWithin

Blog Widget by LinkWithin