Pages

Wednesday, December 21, 2011

Tree of Life (Shaman / Christmas Tree)

I love how certain beliefs affects one another throughout the history. You probably all heard about tree of life which is coming all the way from Sumerians..Then comes the Shamans of the Central Asia, and they started to believe that mother earth lives under this tree and the father sky above..They celebrated the winter solstice day as a rebirth festival as days started to beat the nights. During this festival they started to decorate a certain type of pine tree in order to honor their gods..Below is my little tree. I put some snow on my pic as I miss snowy days..

Tarih boyunca çeşitli inançların birbirini nasıl etkilediğini takip etmeyi çok ilginç buluyorum. Örneğin hepinizin duyduğu ve varlığı Sümerlere kadar uzanan hayat ağacı. Daha sonra Orta Asya'da Şamanlar bu ağacın altında yer ananın üstünde de gök babanın yaşadığına inanmaya başlamışlar. Gün'ün geceyi yenmeye başladığı kış gündönümü gününüde yeniden doğuş bayramı olarak kutlarlarmış.Bu bayram sırasında tanrıları onurlandırmak için akçam ağaçlarını süslemek ise adettenmiş. Aşağıda benim küçük ağacımı görüyorsunuz, karlı günleri çok özlediğim için rasme biraz kar yağdırdım..

During these festival they put small gifts under the trees as offerings to the gods and tie ribbons or pieces of fabrics to the branches of a pine tree to make wishes..Friends and family also got together for a special meal to celebrate where everybody put his best dresses on. During the time of the Christianity, its been known that Council of Nicaea banned these traditions as being pagan. However during the 16th century decorating a pine tree in honour of Christ again became a tradition again first in Germany and then spread to the rest of the Christian world.

Bu festival sırasında ağacların altına tanrılar için küçük hediyeler konur ve dallarına da adak dilemek için kurdeleler veya kumaş parçaları bağlanırmış. Ayrıca aileler ve arkadaşlar bir araya toplanır, en güzel giysilerini giyer, beraberce özel hazırlanmış yemekleri yerlermiş. Hristiyanlığın ilk zamanlarında, bu geleneklerin paganlara ait olduğu ileri sürülerek İznik Konsülü tarafından yasaklanmış. Ancak 16.yüzyılda İsa peygamberi onurlandırmak için ağaç süsleme geleneği ilk olarak Almanya'da yeniden ortaya çıkmış ve oradan da tüm hristiyan dünyasına yayılmış.


I took last two photos on my trip to Turkhmenistan. As you can see decorating tree branches is still a very common practice there as in most of the Central Asia. However, I have to admit that my Christian friends are doing a much better job in decorating a tree.

Son iki fotoğrafı Türkmenistan seyahatim sırasında çektim. Görebileceğiniz gibi ağaç dallarını dilek dilemek amacıyla bezemek, tüm Orta Asya'da olduğu gibi orada da halk arasında çok kabul gören bir gelenek. Ancak itiraf etmeliyim ki Hristiyan arkadaşlarım bu ağaç süsleme işinde kesinlikle çok daha başarılı..

7 comments:

 1. Your amazing Central Asian decorated trees are a welcome and surprising change from the standard Christmas tree.

  ReplyDelete
 2. Solstice blessings to you and your husband! And of course to Hera too.

  ReplyDelete
 3. Interesting!! And many Solstice blessings to each of you and the lovely Hera and also that little cat that you feed.

  ReplyDelete
 4. I agree with Dina! I quite like the Turkhmenistan tree; I might do something like that one of these days.

  ReplyDelete
 5. First id like to thank you so much for being a reader to my blog Amish Stories, and to also wish you happy holidays and a merry Christmas. Yours truly Richard

  ReplyDelete
 6. Nicely decorated tree & interesting tit bits. Merry Christmas.

  ReplyDelete

LinkWithin

Blog Widget by LinkWithin