Pages

Saturday, July 14, 2012

My little models

Slowly but surely the hottest times of the year has arrived. We are having our walks and swim very early in the morning and/or late afternoon when the sun is not burning you..We also decided to take a break from our daily trips to nearby areas until cooler weathers..Nowadays time mostly spend inside with A/C on. Life goes on like a long siesta.. As always my camera is my best toy during these long hours spend inside. I am trying to compensate the lack of scenery with my little models. Hestia is a doll, she loves cameras, follow them and always ready to serve..

Yavaştan yavaştan yılın en sıcak günleri geldi çattı. Günlük yürüyüşlerimizi ve denize girmeleri, güneşin insanı yakmadığı, sabah çok erken saatlerde ya da akşam üzeri geç saatlerde yapmaya başladık. Ayrıca yakın çevrelere yaptığımız günlük gezilerimize de, havalar biraz serinleyene kadar şimdilik ara verdik. Şimdilerde güneşin tepelerde olduğu uzun saatler genellikle klimanın serinliğinde evde geçiyor ve hayat sanki uzun bir siesta yapıyormuşcasına devam ediyor. Bu içeride geçirdiğimiz saatlerde de fotoğraf makinem yine en iyi oyuncağım ve güzel manzaraların yokluğunu iki küçük modelimle kapatmaya çalışıyorum..Hestia bir dünya tatlısı, kameralara poz vermeye bayılıyor, onları takip ediyor, ve her zaman çalışmaya hazır...


 However, Hera is the total opposite. She is either running away or pretending to sleep whenever I try to make her to pose for me.I probably took thousands of photos of her since she started to live with us but only a handful came out all right.

Ancak diğer tarafta Hera bunun tam tersi. Ne zaman fotoğraf makinesi görse ya kaçıp saklanıyor, ya da uyuyor numarası yapıyor. Sanırım bizimle beraber yaşamaya başladıktan sonra onun binlerce fotoğrafını çekmişimdir ama sadece çok azı iyi olmuş diyebileceğim kalitede çıktı..We all wish a a happy weekend.
Hepinize iyi bir hafta sonu dileriz...

7 comments:

 1. What an adorable kitty!!!! And the doggie must be a sweetheart too, although she doesn't like to have her picture taken! :)

  It's super hot here in Rhodes too! My poor low blood pressure... I may have to go back to my cool mountains soon... We have AC only in the bedroom here, the rest of the house has 31°!

  ReplyDelete
 2. Oh I just saw Hera in your side bar... she IS adorable!!!

  ReplyDelete
 3. Hahahahahaha, that's the difference between cats and dogs alright! Cats are born movie stars.

  ReplyDelete
 4. Merhaba; gorgeous photos!:) We have the coolest summer in England at the moment, I wish I can send some to you in exchange of the heat:) Sevgiler
  Ozlem

  ReplyDelete

LinkWithin

Blog Widget by LinkWithin