Pages

Wednesday, October 10, 2012

Karaköy Bull Fights

 This past weekend, we went to see bull fights at Karakoy. It was a first for me as well as hubby. To tell you the truth I never gave much thought to bulls up to now but I realized that they were such magnificent creatures. Its no wonder they are the symbol of strength in so many cultures and mythology. Bull fights are a long held tradition in Turkey and they are a lot different and ironic to say but more humane than the ones in Spain as bulls are fighting with each other not with a human..Like all male species, they are pushing and tossing and usually dont critically injure each other.

Bu haftasonu Karaköy'de yapılan boğa güreşlerini izlemeye gittik. Hem benim hemde eşim için bir ilkti. Şu ana kadar boğalar üzerinde çok fazla kafa yormasam da, o gün onların ne kadar muhteşem yaratıklar olduğunu gördüm. Pek çok kültürde ve mitolojide gücün sembolü olduklarına şaşmamalı. Boğa güreşleri Türkiye'de uzun süredir var olan bir gelenek ve İspanya'dakinden çok farklı hatta ironik ama boğalar bir insan la değil , birbirleriyle güreştiği için deyim yerindeyse daha insancıl. Aslında yaptıkları erkek cinslerinin tümünde olduğu gibi birbirleriyle itişmek ve çok ciddi yaralanmaların olmadığı söyleniyor.


Rules are rather simple, if you ran away or become too excited and mount your opponent, you are losing.

Kurallar aslında oldukça basit, rakibinden kaçan ya da çok heyecanlanıp üstüne binmeye çalışan boğa yenik kabul ediliyor..
There are many fans of these fights as well as opponents and many heated debates between them are natural. Unfortunately I feel like I am standing no where in these arguments. I LOVE my dog, I LOVE my cat and I love all animals and I am so careful not to kill an ant or bug intentionally and dont hesitate to walk the extra mile if necessary but I eat meat. Eventhough I am trying to limit it for a few nights every week , I still see my relations with animals hypocritical. I wish we could all live in a peaceful world where not a single human or animal get hurt but I cant say that these fights are good and also I cant say that they are bad until I change myself....

Bu gösterilerin pek çok meraklısı olduğu gibi, pek çok karşı duranı da var ve bu konuda ateşli tartışmalar son derece olağan. Ne yazık ki bu tartışmalarda ben kendimi hiç bir yerde göremiyorum. Kedimi, köpeğimi, tüm hayvanları çok SEVİYORUM, küçücük bir böceği ya da karıncayı bilerek öldürmemek için, kırk takla atmaktan hiç üşenmiyorum ama et yiyorum.Her ne kadar et yemeklerini haftada bir kaç kez ile sınırlasam da, hayvanlarla olan ilişkimi hala ikiyüzlü olarak görüyorum. Keşke tek bir insanın ve hayvanın incinmediği bir dünyada yaşayabilseydik ama şu anda bu güreşler iyidir diyemeyeceğim gibi, kendimi değiştirene kadar, kötüdür de demekten uzağım..

4 comments:

 1. Wow what an event. Mom loves to learn about all the different cultures. She saw a bullfight in Puerto Rico
  Benny & Lily

  ReplyDelete
 2. I didn't know that there is a tradition in bullfight in Turkey!

  I also don't think that I would attend such an event. It seems cruel to me, even if it is only between animals. I think: why does man put them to fight? May be, they do not want it! But, may be, I'm wrong. I don't know.

  How beautiful ornated is that bull!

  ReplyDelete
 3. I wonder how they get the bulls to fight. I see bulls together in pastures and sometimes even lying down beside each other. Maybe it is bulls that don't know each other.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Probably Donna, as far as I can see, they are not doing anything special for them to fight. They are waiting their turn and when they come face to face... BAM

   Delete

LinkWithin

Blog Widget by LinkWithin