Pages

Friday, November 23, 2012

Back to Home....

After spending some time in İstanbul and Morocco we are finally back at home and settled comfortably for a Mediterranean winter. After an hectic month on the road, the quietness of nature feels so good here, and as there is no major storm yet, garden is full of roses..

İstanbul ve Fas'da geçen zamanlardan sonra nihayet Datça'ya eve dönüp yerleştik ve harika bir Akdeniz kışına hazırız. Büyük şehirde ve yolda geçen bir aydan sonra buraların sessizliği insana o kadar iyi geliyor ki...Daha çok şiddetli bir fırtına görmediğimiz içinde bütün bahçe güllerle dolu..


Our Hera is enjoying her much missed freedom, and immediately adopt to her B&B style living which is leaving home early in the morning and coming back during occasinal rain showers for a dry place..

Hera çok özlediği özgürlüğünün tadını sonuna kadar çıkartıyor. Sabah çıktığı eve ancak ara sıra yağan sağanak yağmurlar döndürebiliyor onu...


and our little one Hestia who stayed here when we left really missed being with us. Nowadays she is rarely leaving the house. It looks like she took nice care of herself when we are away because I found her as a much bigger cat after a month of absence...

ve giderken burada bıraktığımız en küçüğümüz Hestia ise bizlerle olmayı gerçekten çok özlemiş. Bu sıralar evden nadiren dışarı çıkıyor. Bu arada gördüğüm kadarıyla bir aylık yokluğumuz sırasında kendine gayet iyi bakmış. Eve dönünce çok daha büyümüş / şişmanlamış bir kedi bulduk..3 comments:

 1. Welcome back to the Mediterranean and... the sea I so love! You are so close to "my" Rhodes and Symi! :)
  I'm so glad to hear your furry babies are doing well, Hestia looks great and I'm sure she's very happy to have her Mommy back!
  Enjoy your home!
  Love from the Alps :)

  ReplyDelete
 2. I imagine Hestia wants to stay where you are and make sure you don't leave again!

  ReplyDelete

LinkWithin

Blog Widget by LinkWithin