Pages

Friday, November 30, 2012

Garden work...

There is non stop wind for the last 2 days in Datca, and it looks like it will continue for the weekend. It's not really fun to be outside. As heavy winds bring lots of salty water from the sea, it is killing almost everything in the gardens, so couple days ago we worked whole day in the garden and in the verandahs to save maximun amount of our plants. We succeeded in moving most of our pots inside and also changed some summer flowers with tulip bulbs. As always Hera was the keen inspector...

Datça'da son 2 gündür sürekli rüzgar var ve hafta sonunda da uçacak gibi görünüyoruz, ve tahmin edebileceğiniz gibi şu sıralar dışarda olmak çok eğlenceli değil. Kuvvetli rüzgarlar denizden çok fazla tuzlu su getirdiği için kışın bu rüzgarlar sırasında bahçede ne var ne yok ölüyor, dolayısıyla bir kaç gün önce bahçelerde ve balkonlarda bulunan çiçeklerimizi kurtarabilmek için bütün gün çalıştık. Şu anda saksılarımızın çoğu içeri taşındı ve kimi yaz çiçeklerinin yerine lale soğanları ektik. Hera ise her zamanki gibi gerekli kontrolleri hiç aksatmadı.I also decorated some candles with various plants from the gardens..

Ayrıca bahçeden topladığım çeşitli bitkilerle mumları süsledim..
4 comments:

 1. So lovely, Aysegul. You and Hera are very creative.

  ReplyDelete
 2. Beautiful decorations! Hera is of great help, of course:) So is my Caro in the garden:0 We also have been to cover with earth the basis of the roses.

  ReplyDelete
 3. Love the candle decorations and of course Hera.

  ReplyDelete
 4. Hello, new follower here and I’d like to invite you to join me at my weekly Clever Chicks Blog Hop:

  http://www.the-chicken-chick.com/2012/12/clever-chicks-blog-hop-14-baklava.html  I hope you can make it!

  Cheers,

  Kathy Shea Mormino

  The Chicken Chick

  ReplyDelete

LinkWithin

Blog Widget by LinkWithin