Pages

Friday, March 22, 2013

Essaouria - Morocco
Essaouria is the place we fell in love in Morocco. We have planned to go to this lovely place at the end of our trip just to rest and enjoy couple easy days after driving all around the country...
It is a beautiful seaside town which has managed to escape mass tourism..We took long walks at the seaside, old town and harbour, enjoyed magnificient sunsets from its bastions, ate delicious fishes which came just came out of the ocean, spend lazy hours at the cafes and at the end made a promise to ourselves to return to this city one more time in the coming years...


Fas seyahatimizde kalbimizi bırakıp döndüğümüz yer kesinlikle Süveyra oldu. Bu şehri gezimizin son durağı yapmaya daha önceden karar vermiştik. Araba tepesinde, oradan oraya koşturduğumuz günlerden sonra, dinlenmek, tazelenmek, yavaşlamak ve bu muhteşem kentin tadını çıkarmak tek isteğimizdi..
Süveyra kalabalık turist gruplarının hücumlarından kendini kurtarabilmiş bir sahil kenti. Bizde bu güzel yerde deniz kenarında, eski mahallelerde, limanda uzun uzun yürüyüşler yaptık, kalesinden unutulmaz gün batımları izledik, bol bol okyanustan yeni çıkmış balık ve deniz mahsülleri ziyafetleri çektik, cafelerinde uzun tembel saatler geçirdik ve sonunda, önümüzdeki yıllarda bu güzel kente tekrar gelmek için kendi kendimize söz verdik..


7 comments:

 1. Amazing pictures!! I specially loved the first one with all the boats and the fisch tiles!!!

  ReplyDelete
 2. Lovely place, great pictures!AriadnefromGreece!

  ReplyDelete
 3. A nice and interesting set of photos! I haven't been in Morocco yet, so I like to see it in photos, at least. I follwed all posts about this country, on your blog.

  I noticed that in your blogroll my blog has the status one month ago. I am posting at 2-3 days but it seems you didn't change my address. On December, I moved from blogspot to WP, and I also have a domain. You enter rapidly on my new blog with a click on my name here:)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thanks for reminding me your new address..NOw I put everythinh in order:))

   Delete
 4. Fas a gitmeyi çok istiyorum fakat o tatili hiçbir tura dahil olmadan nasıl organize edebileceğimi bilmiyorum. Turlarında programlarını beğenmedim. Ve tatilimiz temmuz bası. Fas için pek uygun bir tarih değil sanırım.
  Galiba ben bir süre daha sizin fotoğraflarınıza bakarak Fas merakımı gidereceğim.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Temmuz hakikaten Fas için çok iyi bir dönem değil, ama organize etme kısmına gelince biz daha çok yeni tur almadan gittiğimiz için yardımcı olabileceğime eminim..Benim seyahatlerimi daha detaylı yazdığım www.mavilimon.blogspot.com 'da Fas için yazdığım ilk yazı bizim programımız ve Fas için ipuçları içeriyordu..Her hangi bir şey için yardımcı olabileceksem çok sevinirim..

   Delete

LinkWithin

Blog Widget by LinkWithin