Pages

Wednesday, February 13, 2013

Kargı Beach - Datca

Kargı is a small bay and beach very close to the center of Datca. Yesterday we stopped there for a quick lunch. Lunch being frencgh fries and cold beer..

Kargı, Datça merkeze çok yakın ufak bir koy ve plaj. Dün kısa bir öğle yemeği için oradaydık. Öğle yemeği derken çok bir şey beklemeyin. Patates kızartması ve buz gibi bira..Ducks, cats and a big dog sleeping nearby were peacefully hanging together at the beach.  Although  they were hungry, they did not bother to fight and intimidate each other for the small pieces given to them by the human visitors. I think the peaceful and calm atmosphere of Datca during winter time affects all the living beings..Like our Hera almost all the dogs are leash free here during this time of the year. We tend to restrict them when the city folks who are afraid of dogs come here for their summer vacation. I really love this time of the year..

Ördekler, kediler ve biraz ileride uyuklayan kocaman bir köpek sahilde hep beraber takılıyorlardı. Aç olmalarına rağmen kendilerine verilen mamalar için ne birbirleriyle kavga ettiler, ne itişip kakıştılar. Sanırım Datça'nın bu zamanlardaki sakin ve huzurlu atmosferi tüm canlıları etkiliyor. Tıpkı bizim Hera gibi Datça'daki köpeklerin hemen hemen hepsi bu mevsim tasmasız mutlu mesut kafalarına göre takılırlar. Ancak yaz gelip köpekten korkan şehirliler buralara yaz tatiline geldiğinde onları kısıtlamaya başlarız. Yılın bu zamanını gerçekten çok seviyorum...
Later came two members of the Datca swimming club. Mr Emin Bolu told us that he and his wife are swimming everyday..Mr Bolu is 65 and is working to compete for a Guiness World record at his age group in open sea swimming. He is swimming at an avarage of 120 km. every month. Amazing isnt it..

Bizim yemeğimiz bitmeye yakın Datça yüzme klübünün iki üyesi sahile geldi. Emin Bolu, eşi ile birlikte yaz kış fark etmez her gün mutlaka yüzerlermiş.  65 yaşında olan Emin Bey, kendi yaş grubunda açık deniz yüzme dalında Guieness Rekorlar Kitabına girmek için çalişıyormuş. Ayda ortalama 120 km yüzdüğünü söyledi. İnanılmaz değil mi?? 
15 comments:

 1. Lovely photos of one of my favourite beaches - thank you. 55 days and I will be there!

  ReplyDelete
 2. the blue of sea and sky is almost overwhelming, though the sun is out here today it's still freezing.
  such a pretty, pretty place, i don't like crowded beaches, this looks perfect, x

  ReplyDelete
 3. 65 yaşındaki amcanın performansına bayıldım ama dizi dizi kedilere daha çok bayıldım :)

  ReplyDelete
 4. Wonderful photos and an amazing light! And you had such an adorable company!!! The kitties and ducks together look so cute!
  Love from the (still wintery) Alps!

  ReplyDelete
 5. What a beautiful lunch. And feeding all the animals, moreso.

  ReplyDelete
 6. ah şu an pek sevinçliyim. yeni bi yazar keşfetmiş, yepyeni bir yemek uyduruvermiş gibi...sana bayıldım çünkü. buz gibi biran boğazımdan gurp gurp aktı. ilk defa kaçmayan da ördekler görüyorum..

  ReplyDelete
 7. burada bir kez ben de akşamüstü birası içmiştim.kalbimde hoş bir anı olarak kalmıştı ki yeniden o anı yaşadım resimlerle:)

  ReplyDelete
 8. How come Mr has a wetsuit and Mrs just a costume??

  ReplyDelete
 9. tam da şu an, hafta sonu datça mı yapsak diye düşünürken karar vermeme yardımcı oldunuz. teşekkürler...

  ReplyDelete
 10. Fotoğraflar çok güzel, hiç birşey yazmasaydınız da yazdıklarını düşlerdim herhalde...

  ReplyDelete
 11. Thank you for the lovely pictures! I love the sun, the sea, the dogs and the cats, but the ducks are absolutely the best!!!

  ReplyDelete
 12. Such refreshing pictures...thank you!

  ReplyDelete
 13. I notice that you've begun to watermark all your photos. While I understand the desire to do this, I have to say that I'm sad. It changes the whole experience for me:(.

  ReplyDelete
  Replies
  1. When a facebook page about our small town shamelessly started to use my photos without any credit to me, I started to use them. If used in undisturbing places I think its a good idea. Whenever I am in pinterest or facebook I am really sad not to know the real photographers behind the camera while so many copy and paste pages or users get all the credit.

   Delete
 14. Valla o yaşta her mevsim yüzebilen çifte HELAL olsun ! Bravo !
  Sizin masayı yine kıskandım :D yaaa insanın nası içi gidiyor anlatamam, heleki bennim gibi yüzde yüz egeliysen cocuklugun bu yerlerde geçtiyse..Off yaaaa ve bu yaz ilkkez egede olamıycam okul durumlarım vs karılık biraz.. :/

  ReplyDelete

LinkWithin

Blog Widget by LinkWithin