Pages

Sunday, February 10, 2013

Ouarzazate - Morocco

Ouarzazate, the former garrison town of the French Foreign Legion founded in 1928 on a strategic route between the mountains and the deserts of Morocco..

After spending couple days in the busy and narrow streets of Fes and Marrakech, the peaceful atmosphere of this small town is such a welcoming change..

On the way to Ouarzazate we stopped at ait Benhaddou, a Unesco World Heritage site. The impressive kasbah of Ait Benhaddou used in many films.

1928 yılında Fransız yabancılar lejyonuna garnizon kent olarak kurulan Ouarzazate, Fas'da çöller ve dağları birleştiren yol üzerinde stratejik bir noktada yer alıyor..
Fez ve Marakeş'in daracık ve kalabalık sokaklarında geçirilen bir kaç günden sonra, bu kentin huzurlu ve sakin atmosferi harika bir değişiklik oluyor.
Ourzazate'ye giderken yolda Unesco Dünya Mirası listesinde de yer alan ve pek çok filmin çekildiği muhteşem Ait Benhaddou kasbah'ında duruyoruz..For a century so many films have been shot in this region. The recent ones include Bernardo Bertolucci's 1990 film of The Sheltering Sky and Martin Scorcoses's 1997 film of Kundun. Scenery of the surrounding mountains reminds me so much of Tibet so its been no surprise that Kundun has been filmed here..

The dilemma of the town is its heavy reliance on film industry and tourism. So many hotels were built in the past but as offering location to films is not a regular business and by not being on the mass tourism route of Morocco, so many of them were closed and left to decay.

Son yüzyılda bu bölgede çok fazla film çekilmiş. En çok bilinenlerden, en yeniler 1990 tarihli Bernardo Bertolucci'nin The Sheltering Sky'ı ve Martin Scorcosese'nin 1997 tarihli Kundun'u..Bölgeyi çevreleyen dağlar bana o kadar çok Tibet'i hatırlattı ki Kundun'un burada çekildiğine şaşmamak gerek..
Ancak bu şehrin ikilemi film ve turizm endüstrilerine çok fazla bağımlı oluşu. Geçmişte çok fazla otel inşa edilmiş ancak filmlere lokasyon sağlamak düzenli bir iş olmadığından ve kent Fas'daki kitle turizmi yolları dışında kaldığı için pek çoğu kapanmış  ve çürümeye terk edilmiş..
One day is more than enough for this town. Apart from visiting Taourirt Kasbah inside the town, Ait Benhaddou which is 30 km out of town is a must see site. If you are a film freak you could also visit the Atlas and CLA film studios..

Burası için bir gün kesinlikle yeterli. Şehrin içindeki Taourirt Kasbah dışında, 30 km dışındaki Ait Benhaddou mutlaka görülmeli..Birde eğer filmlere çok meraklıysanız, burada bulunan Atlas ve CLA fim stüdyolarını gezebilirsiniz..


10 comments:

 1. Beautiful textures in these photos.

  ReplyDelete
 2. Great pics and nice blog! Greetings from Naples!

  ReplyDelete
 3. What an amazing, magical place! Thank you for sharing!

  ReplyDelete
 4. Beautiful town and photos. Did you see the UFO in the next to the last picture? I've always wanted to go to Morocco s my husband has an aunt that has lived in Tunis, Tunisia for the last 35 years but we've yet to go. Haven't seen the sheltering sky yet, but Ryuichi Sakamoto did the music for the film and it is so beautiful. I will have to rent that one.

  ReplyDelete
 5. The scenery is beautiful. Love the baskets hanging on the outside wall/market
  Benny & Lily

  ReplyDelete
 6. Çok güzel görseller çok değerli bilgiler paylaşmışşınız ... Ellerinize. Emeğinize sağlık.... Kocaman sevgilerle

  ReplyDelete
 7. harika fotograflar ve bilgiler...Paylasim icin tesekkurler!

  ReplyDelete
 8. It must be breathtaking to see it in person.

  ReplyDelete
 9. I want to go there! Amazing place and I love your pictures, especially number five.

  ReplyDelete
 10. Aklıma Loreena McKennit'in şarkıları geldi fotograflara bakarken..Marakesh Nite, uyuyor Mısır'a.

  ReplyDelete

LinkWithin

Blog Widget by LinkWithin