Pages

Wednesday, January 16, 2013

Fes - Morocco

Well, here we are in my favorite city in Morocco..This is the place where you could find the old and the new side by side in a great harmony and enjoy immensely....This is the place where you could walk all day in the labyrinthine layout of the old city and get lost countless times....This is the place where you could BE in one of the oldest cities in the world.

Evet, bugün Fas'daki en sevdiğim şehir Fes'deyiz. Burası eski ve yeniyi uyum içinde yan yana bulabileceğiniz ve son derece keyif alabileceğiniz bir yer....Burası eski şehrin labirent misali sokaklarında tüm gün dolaşıp, sayısız kez kaybolabileceğiniz bir yer....Burası dünya üzerinde en eski şehirlerden birinde olabileceğiniz bir yer..


We, naturally stayed in the old part of the town in a beautiful old Moroccan house restored and renovated by a British gentelman..Hotel Dar el Menia.. He was a great help as he sent us pages of documents thru e.mail about Fes and about his hotel-home after we made the reservation. Great service that I experienced for the first time.. 

Although there are many historical buildings you could visit in Fes, our preference was just to walk in the streets of the old city in a slow pace, enjoy the everyday life in our surroundings, bought bits and pieces of souveniers and experience the legendary bargaining skills of Moroccan shop owners with lots of mint tea..

Biz tabiki şehrin eski kısmında, İngiliz bir bey tarafından restore edilmiş eski bir Fas evinde kaldık. Hotel Dar el Menia.. Otel rezervasyonumuzu yaptıktan sonra bize e-mail ile otel-evi ve Fes hakkında sayfalarca yazı göndererek çok yardımcı oldu. Şimdiye kadar hiç rastlamadığım çok güzel bir hizmet verdi..

Fes'de ziyaret edebileceğiniz pek çok tarihi bina olsa da bizim tercihimiz, yavaş bir tempoda eski şehrin sokaklarında dolaşarak etrafımızdaki günlük yaşamı gözlemek, ufak tefek Fas el işi ürünler alarak, sayısız nane çayı eşliğinde Fas'lı satıcıların artık efsaneleşmiş pazarlık tekniklerini denemekten yana oldu. Hiç sıkılmadan koca bir gün geçirdik böyle..

One of the most interesting placesin Fes is the old tanneries. These tanneries located in the same place since the middle ages. You could easly understand that you reached the quarter due to the horrible smell but once you climb on top of a building, its an amazing experience to watch the tanning process as in the old days...

Fes'de gidilmesi gereken en ilginç yerlerden biri, tabakhaneler. Bu tabakhaneler orta çağdan beri, şehrin bu bölgesinde çalışmaya devam ediyorlar. Şehirde onlara ait bölgeye geldiğinizi, feci bir kokudan çok rahat anlayabilirsiniz.Ancak yüksekçe bir binanın tepesine çıkıp, yüzyıllardır aynen süren bir çalışmaya tanık olmak kesinlikle harika bir deneyim oluyor..


9 comments:

 1. Çok ilginç bir yermiş gerçekten, tabakhane fotoğrafları harika.

  Bloguna hayran kaldım bu arada, fırsat buldukça eski yazılarını sırayla okuyorum :)

  ReplyDelete
 2. So interesting and beautiful
  Benny & Lily

  ReplyDelete
 3. All those skins hanging up to dry are rather sad, aren't they.

  ReplyDelete
 4. The land of Sherazade and Arabian nights never fails to trigger the imagination, the scents, colours , typical patterns, pottery and tiles. One can travel to that land of tales so easily because it's still all there in those small alleys, the mesmerizing court yards and the people.
  Your photos took me there for awhile, so enchanting, thanks, x

  ReplyDelete
  Replies
  1. Only an artist could describe Morocco like you do Renilde...

   Delete
 5. I'm dying to visit too!!..
  Hasta etti beni bu resimler gercekten kalbime bir agirlik coktu aha iste tam suracigimda :(
  O kadar cok istiyorum ki gidip gormeyi..
  Ah..
  Kotu oldum ben ya :)

  ReplyDelete
 6. Fotoğraflarda kayboldum. Tunus'a ne kadar benziyor. Mavinin akrebi uzaklaştırdığı söyleniyor. Doğru mu bilmiyorum.
  Eşimin temizlik takıntısı var. Ben Tunus'a bayılırken o sürekli pis pis diye şikayet edip durmuştu. Bazı yerler fotoğraf karelerinde daha güzel sanırım. Fas'a gitmeyi çok istiyordum ama eşimin mızmızlığını çekebilecek kadar değil sanıyorum.
  Çok güzel kareler yakalamışsınız. Tabakhane çok ilginç özellikle. O deriler ne derisidir ki o kadar büyük. Deve olabilir mi? Tunus'ta da deve derisi çok kullanılıyordu.

  ReplyDelete
 7. Ba-yıl-dım.
  Her karenize, her anlatımıza.
  Özendim birde.
  Keyfini çıkarın.
  Tebrik ederim. Sevgiler.

  ReplyDelete

LinkWithin

Blog Widget by LinkWithin