Pages

Friday, January 4, 2013

Photo of Happiness...

I bet you all have some photos on your archives or on your mind that is describing the happiness for you. They are always very special as it is the embodiment of my happiness..Couple days ago I found another one.

Eminim hepinizin arşivlerinde ya da hafızasında, işte bu mutluluğun resmi diyeceğiniz bir kaç tane fotoğraf vardır. Benim için mutluluğu resmedebildikleri , somutlaştırdıkları için onlar çok özel ve güzeldirler. İşte geçen gün böyle bir fotoğraf daha buldum..


Behind this picture came a lovely blog and a new book. Australian Claire Lloyd made the Greek island Lesvos as her second home. She lives, loves and shares her small island on her lovely blog and her new book My Greek Island Home. I found so many similarities of her life and mine in our small paradises..I really enjoyed her blog and hoping to read her book soon...
You can reach Claire from here

Sonrasında bu fotoğrafın arkasından çok güzel bir blog ve harika bir kitap çıktı. Avusturalya'lı Claire Lloyd Yunanistan'ın Midilli adasını ikinci evi yapmış.Midilli'deki  yaşamını, adaya olan sevgisini ise blog'u ve yeni kitabı My Greek Island Home ile herkesle paylaşmış. benim Datça'daki hayatım ve onun Midilli'deki yaşamı arasında öyle çok benzerlikler buldum ki. Blogunu çok sevdim, Umarım kitabını da en kısa sürede okuyabilirim..
Claire'e buradan ulaşabilirsiniz..

6 comments:

 1. This is indeed a wonderful photo and it truly conveys happiness!!! Oh, now I know I will get lost in that Greek island blog... :D Thank you for sharing, I'm off to check it out... when it comes to the Aegean, I just can't resist!
  Enjoy your days! And Happy New Year! :)
  Anna (now in the Alps)

  ReplyDelete
 2. Hehehe she's another nature girl like me, splitting her life between two natural wonders -- Australia (in her case), the Alps (in my case)... and the gorgeous Aegean Sea! I will be following her now! :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Maybe you should think about a book, Annuk. I know you have so many goodies to share....Happy new year and enjoy the snow for me :))

   Delete
 3. Bizim egeye doyum olurmu ? Gelen tadına doyamıyor, o kadar harika topraklar ki..Burnumda tütüyor.. İyiki İzmirliyim ve iyiki cocukluğum egeyi karış karış gezerek geçmiş. Canım şimdi turp otu ekşilemesi çekti, yanındada bazlama olacaktı ki oof oofff :(

  ReplyDelete

LinkWithin

Blog Widget by LinkWithin