Pages

Saturday, January 12, 2013

From Rabat to Fes....

I keep neglecting posting abour our Moroccan trip. It was a trip we enjoyed a lot and came back with fond memories that we will always remember... So I will make a series of posts and share this beautiful country with you...

Fas seyahatimizi blog'da yazmayı ihmal edip duruyorum. Halbuki Fas bizim için gezmekten çok keyif aldığımız ve uzun süre hafızalarımızda yer edecek çok güzel anılarla döndüğümüz bir ülke oldu. Artık tembellik yok, bugünden itibaren bir seri yazı ile sizleri Fas'a götürüyorum..While we were driving from Rabat to Fes, we made 2 stops on the road. our first stop was at the ancient Roman site of Volubilis. It is possible to see some nice buildings from 1st and 2nd centuries.

Rabat'dan Fez kentine giderken yolda iki önemli yerde durduk. İlki 1. ve 2. yüzyıldan kalma hoş Roma yapıların görülebileceği antik Volubilis kenti..

It is really a small town and very easy to explore.. However if you are coming from Turkey like us, Italy or Greece, this town will not impress you very easily as the citizens of these countries are used to see much larger and impressive Roman and Greek ruins in their own lands.

Dolaşması son derece rahat, ufak bir kent Volubilis. Ancak şunu da eklemeliyim ki, bizim gibi Türkiye'den yada İtalya ve Yunanistan'dan gelenler için çok çarpıcı bir arkeolojik alan değil. Bu üç ülkede de çok daha büyük ve etkileyici Yunan, Roma antik kentleri bulunuyor.Later we stopped at the town of Moulay Idriss which is very close to Volubilis site..Moulay İdriss founded the first Arab-Muslim dynasty in Morocco. He died in 791 and buried to this town that now bears his name. Today it is an important pilgrimage site for Moroccan Muslims and non-Muslims are not allowed to enter his tomb. Being a Muslim it was no problem for me after covering my hair with a scarf..As hubby do not like no shoes rule, he preferred to wait outside..

Daha sonra Volubilis'e çok yakın olan Mevlay İdris kasabasına uğradık. Fas'daki ilk Arap - Müslüman hanedanlığı kuran Mevlay İdris 791 yılındaki ölümünden sonra, bugün adını taşıyan bu kente gömülmüş. Bugün Fas'lı Müslümanlar arasında önemli bir ziyaret yeri olan türbesine Müslüman olmayanların girmesi yasak. Ben kafama bir eşarp sarıp girsem de, ayakkabı çıkarmaya üşenen Sevgili kapıda bekledi..
Moroccan women love to decorate their hands and feet with henna. There are really some lovely pattens. At the main square of the town,there were some henna makers. On my previous trip 12 yeras ago I had one  on my shoulder which stayed close to a month, but this time I couldnt find time..

Fas'lı kadınlar ellerini ve ayaklarını kına ile süslemeyi çok seviyorlar. Türbe'nin çıkışında da kına uygulayan bir kaç kadın vardı. 12 yıl önceki Fas seyahatimde ben de omuzuma yaptırmıştım ve yaklaşık bir ay kadar dayanmıştı. Bu sefer nedense bir türlü zaman bulamadım..Later we ate some grilled meatballs at a small road side restaurant. They were just delicious. As it is customary in Morroccan meals, a plate of olives served before the meal..

Daha sonra yol kenarındaki ufak bir dükkanda son derece lezzetli ızgara köfteler yedik. Fas sofralarında adet olduğu üzere yemekten önce bir tabak çeşitli soslarla marine edilmiş zeytin de geldi..4 comments:

 1. This all looks so beautiful to me--the ruins, the food, the architecture. All of your posts make me wish for a visit, but this one is especially compelling. Thank you for the wonderful photos.

  ReplyDelete
 2. Bu bloğa en son ne zaman girdim hatırlamıyorum, ama siz hala aynısınız.Güleryüzlü, pozitif ve hayat dolu.Sanki uzun süredir görmediğim bir akrabımı görmüş gibi hissediyorum şu an, ne iyi ettinizde yorum bıraktınız?! Sizi özlemişim
  Ashley..

  ReplyDelete
 3. merhaba!
  bloguma gelmenizle benimde sizden haberim oldu. ne
  güzel geziyorsunuz sizde..
  sevgiler...

  ReplyDelete
 4. Ne hoş bir blog! Şöyle bir uğrayıp iade-i ziyaret yapayım dedim, bir türlü çıkamadım:))

  ReplyDelete

LinkWithin

Blog Widget by LinkWithin