Pages

Sunday, January 27, 2013

Marrakech

Marrakech is the jewel of the Moroccan tourism crown. However compare to my visit of 12 years ago, it was definitely become too touristic.

The stores selling cheap trinkets and goods invaded the buildings around the famous Jemaa el-Fna place and everything is expensive compare to the other parts of the country and the tailor made answer for your complaints is ''well, this is Marrakech..''  A Moroccan trip without Marrakech is not complete but if you are searching for the more authentic Morocco, this is definitely not the place to go..

Marakeş Fas turizminin göz bebeği, ancak 12 yıl önceki ziyaretime göre kesinlikle çok daha fazla turistik bir yer haline gelmiş. Ünlü Camiü'l-Fena meydanının etrafı ucuz vırtı zırtı satan dükkanlarla çevrelenmiş ve Marakeş ülkenin diğer yerlerine oranla çok daha pahalı bir yer olmuş. Bu şikayetlere verilen hazır cevap ise '' Burası Marakeş'' oluyor. Marakeşe gidilmeden yapılan bir Fas seyahati tamamlanmış sayılmasa da daha otantik bir Fas arıyorsanız, Marakeş'de doğru yerde değilsiniz diyorum..A city founded in 1062, Marrakech has so much history to offer. As in the other major cities we stayed in a Riad close to the Jemaa el-Fna place. 

1062 yılında kurulmuş bir şehir olarak, Marakeş'in çok zengin bir tarihi var. Bütün diğer büyük şehirlerde olduğu gibi burada da eski şehirde otele dönüştürülmüş eski bir Fas evinde kaldık.Jemaa el-Fna is the place where you could find all the activity. It is practically an open air show where you could find musicians, dancers, story tellers, snake charmers, monkey handlers, fortune tellers, tooth pullers etc. When the night approaches smoke from the grilling meats on the food stalls fills the air and a dinner in one of these small open-air restaurants is a must in Marrakech.

Cemaü'l-Fena meydanı şehirdeki bütün hareketi bulabileceğiniz bir yer. Aslında müzisyenleri, dansçıları, hikaye anlatıcıları, yılan oynatıcıları, maymunlu adamları, falcıları, diş çekenleri ile bir açık hava şovu burası. Gece yaklaşırken ise küçük tezgahlarda kızartılan etlerin dumanı ve iştah açan kokusu tüm meydanı doldurur ve bu açık hava lokantalarından birinde yemek yemek Marakeş'te mutlaka yapmanız gereken bir şeydir..


A part from our long walks in the old city we also went to the new part of the town to visit Majorelle Gardens and admired its great succulents collection.

Eski şehirdeki uzun yürüyüşlerimiz dışında, şehrin yeni kısmına gidip ünlü Majorelle Bahçelerini de ziyaret ettik ve muhteşem kaktüs koleksiyonuna hayran kaldık.
If you go to Majorelle Gardens dont forget to stop at the shop 33 Rue de Majorelle right across the entrance of the gardens where you could find great products of modernized versions of the traditional Moroccan goods. Another shopping tip for Marrakech is Ensemble Artisanal shops located on the Avenue Mohammed V. if you are looking for a bargain free shopping with decent prices and large quantity of goods, its the place to go..

Eğer Majorelle Bahçelerine giderseniz giriş kapısının hem karşısında yer alan 33 Rue de Majorelle isimli dükkana uğramamazlık etmeyin. Klasik Fas ürünlerinin modernize edilmiş biçimlerini satan çok hoş bir dükkan. Marakeş için verebileceğim bir başka alışveriş önerisi ice 5. Muhammed Bulvarı üzerinde yer alan Ensemble Artisanal dükkanları. Uygun fiyatlı, bol çeşitli direkt zanaatkarlardan çeşitli ürünler alabileceğiniz bu dükkanlar, pazarlıksız olması açısından da Fas'da kesinlikle bir vaha...4 comments:

 1. Mom loves those markets. The food must be amazing
  Benny & Lily

  ReplyDelete
 2. I read your disappointment in the early part of the post. Marrakech fascinates a westerner like me, though. I'd love to visit. Thanks for the great photos.

  ReplyDelete
 3. We've just been discussing Morocco tonight on facebook and lamenting the fact that the 'makers' are being lost to cheap imports. Sad to hear Marrakesh has succumbed to some of that pressure too. Great shots. Brought it all back. The pity of it is is that they will lose out from a tourism perspective. They really need to try and support their artisans and craftspeople.

  ReplyDelete
 4. Hep gitmek istediğim bir yer, fotolarınız harika, şimdi tekrar canlandı isteğim, tam da Amsterdam gezimiz öncesindeki gecemde heyecanım arttı :) tanıştığıma çok memnun oldum :)

  ReplyDelete

LinkWithin

Blog Widget by LinkWithin